I když topná sezóna ještě nezačala, venku se ochladilo. Spáry, kterými dům přes letní měsíce větral začínají být vstupní branou pro chlad. Než začnete provádět úpravy, abyste i letos ušetřili nějaká eura na vytápění, poohlédněte se kolem sebe které detaily ptají vaši pozornost. Někdy stačí opravdu málo.
Okna utěsníte za pár drobných
Stará okna mohou na první pohled vypadat bezvadně, s jejich těsností však nemusí být vše v pořádku. Zda pod ně podfukuje si ověříte jednoduše. Otevřete jedno z oken a svíčkou zkontrolujte ta, která zůstala zavřená. Pokud plamen tančí, měli byste pouvažovat o jejich utěsnění. Existuje několik způsobů, jak starým oknům vrátit kondičku. Pokud požádáte truhláře, aby v oknech vyfrézoval drážky do kterých osadí těsnění, budete mít klid několik dalších let. Do práce se však můžete pustit i svépomocí.
Situaci zachrání samolepící gumová těsnění na křídla či rámy oken nebo tenký filc nabitý v místě jejich styku. Než se pustíte do kutilství, odzkoušejte zda se vámi zvolené těsnění do spáry vejde. Jinak by se mohlo stát, že okno nezavřete. Rozhoduje také výběr těsnění. Ty nejlevnější poslouží pouze na jednu sezónu, ty kvalitnější vám ušetří čas a snahu i příští roky.
Prohlédnout byste neměli ani sklepní okna, a to i v případě, že prostory slouží pouze pro skladování nepořádku. Pokud je léta neotevíráte a nechcete do těsnění investovat více než musíte, můžete to řešit různými způsoby. Polyuretanová pěna nastříkaná kolem zavřeného okna vytěsní spáry a po vyškrábání umožní jeho opětovné otevření. To pro případ, kdy byste se v budoucnu rozhodli vyvětrat či vyměnit ho za nové. Před UV zářením pěnu ochráníte nátěrem interiérovou barvou na stěny, pokud vám záleží i na vzhledu, po vytvrzení ji můžete seříznout a prošpachtlovat tmelem. Bublinková fólie upevněná na špaletě okno utěsní a dovnitř pustí dostatek světla. A pokud oželíte i to světlo, stačí do okenního otvoru natěsno vtisknout polystyrenovou tabuli.
Někdy se stává, že i nová okna jsou pro letní provoz nastavena tak, že na váš vkus těsní méně, než by měla. Přítlak lze pomocí excentrů na kování nastavit. Nejlépe uděláte, pokud se poradíte s dodavatelem oken. A aby gumová těsnění přežila zimu bez újmy, nezapomeňte je nastříkat silikonovým olejem nebo přetřít glycerinem.
Dveře mohou být oříškem
Stejnou pozornost byste měli věnovat i dveřím. Nejen tím vstupným, ale také všem, které oddělují nevytápěné části domu od těch, kde se snažíte dosáhnout tepelné pohody. Gumová či silikonová těsnění nalepená na zárubně a práh dokáží situaci vyřešit, v rekonstruovaných příbytcích však prahy často chybí.
V takových případech uděláte nejlépe, pokud na spodní část křídla nalepíte těsnící lištu. Připomíná kartáč s hustým vlasem, jehož délku je třeba přizpůsobit šířce dveří. Díky různým designovým provedením splní své poslání hlavně v interiéru. Poškození dveřního křídla se bát nemusíte. Většina z nich je samolepící.
Rozbitým dveřím na kotelně či zadnímu východu na zahradě také netěsnosti nesvědčí, obzvláště pokud je jejich rozsah větší. Hlodavci si hledají k přezimování to nejvhodnější místo a jejich přítomnost ve vašem domě asi nebude žádaná. Výmluvy, že díra na kotelně obohacuje prostor o kyslík byste se měli konečně zbavit.
Díry bývají i ve stěnách
Studený průvan ze zásuvek v panelovém domě, trhliny, spáry a díry ve zdivu odhalené při rekonstrukci za pochodu. Obě mají cosi společného. Je-li jich více, vzniká průvan, který z vašeho příbytku vysává teplo. Odhalte všechny a zacpěte je.
Polyuretanová pěna je sice rychlým nástrojem pro utěsnění spár, trvanlivost takového řešení je pouze dočasná. Pokud vám počasí přeje, sáhněte raději po maltě. Mrazy jsou ještě daleko a vy budete mít jistotu, že jste pro utěsnění udělali maximum. Pokud vás v nezateplené bytovce trápí zásuvky, ze kterých fouká studený vzduch, pomoci si můžete minerální vlnou, kterou je třeba ucpat mezeru mezi kabely a chráničkou. Pokud nejste s elektřinou přátelé, nepopouštějte se do této práce sami. Mohli byste si ublížit nebo polámat staré hliníkové vodiče, jejichž napojování na nedostupných místech není nejjednodušší.
Zrada se může skrývat také v kuchyni. Pokud je odsavač par zapojen tak, aby pachy odváděl přes vzduchovod za zeď domu, ujistěte se před příchodem zimy, že zpětná klapka spolehlivě funguje a těsní. Pokud mastnoty zablokovaly její volný chod, digestoř se změnila na komín, který vysaje z kuchyně všechno teplo.
A co vaše střecha?
Určitě ji chodíte čas od času kontrolovat skrz podkrovní schůdky či výlez, které jsou mnohem praktičtější než štverání po žebříku do výšin. Pokud jste po minulé roky tento detail příliš neřešili, podívejte se na něj tuto sezónu. Většina z nich má od těsnosti daleko a teplý vzduch stoupá přes spáry vzhůru, do nevytopeného podkrovního prostoru.
Pokud je utěsnění gumovými pásy či těsnícími lankami nemožné, popřemýšlejte zda není jednodušší otvor překrýt z vrchní části. Plát tvrzené kamenné vlny či tabule polystyrenu s plochým deskovým závažím možná postačí.
Zkoumejte dále
Existují i další věci, které můžete udělat pro úsporu tepla, aniž byste museli mnoho investovat. Než naběhne topná sezóna na plné obrátky, čas můžete věnovat tomu, abyste přestali vytápět obvodové stěny za radiátory. Puntičkáři mohou radiátory odmontovat a odraznou fólii olemovat plastovými lištami na obklady, ti méně zruční dosáhnou úspěchu i tehdy, když se jim odrazné fólie podaří za radiátory upevnit provizorně, aniž by je musely demontovat.