- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníElektronika od podzimu prý podraží

Elektronika od podzimu prý podraží

Nově firmy zaplatí poplatek Recyklačnímu fondu za každý výrobek na našem trhu.

Již několik týdnů probíhá ostrý boj o novou podobu zákona o odpadech. Ta pro výrobce a dovozy zavádí nový recyklační poplatek. Zaplatí jej výrobce či dovozce za každý výrobek uvedený na trh.

Jeho výška závisí na hmotnosti výrobku – čím těžší elektrospotřebič, tím vyšší poplatek bude muset firma zaplatit.

Kritici nového zákona hovoří o lobizmu Recyklačního fondu. Tvrdí, že se mu novelou podařilo zdvojnásobit peníze pro svoji zprávu. \“Je to jednoznačně motivované tím, aby se jim zvýšily i režijní náklady a správní náklady například na mzdy,\“ řekl analytik Konzervativního institutu M. R. Štefánika Radovan Kazda. Podle něj se novým poplatkem jen zvýší náklady firem \“zejména u výrobků, které jsou zabaleny do obalových materiálů včetně elektrospotřebičů“.

S tím souhlasí i Peter Valent ze sdružení výrobců elektrospotřebičů pro recyklaci Envidem. „Recyklační fond nemá žádnou odpovědnost za sběr a recyklaci, jen si bere poplatky. Nikde není záruka, že takto získané peníze rozdělí mezi recyklační firmy,“ řekl.

Republiková unie zaměstnavatelů se chystá vyzvat prezidenta Ivana Gašparoviče, aby novelu nepodepsal.
Recyklační fond si však za novými poplatky stojí. \“Současné recyklační poplatky, které občané platí v cenách výrobků, si konečně přestanou přivlastňovat spekulanti, kteří zneužívají mezery v zákoně,\“ řekl ředitel fondu Ján Liška. V systému soukromých společností se tak podle něj přestane ztrácet asi 60 milionů eur ročně z vysbíraných poplatků.

Ceny prý půjdou nahoru
Firmy se brání zdražením elektroniky od podzimu. \“Jednorázově se zvýší ceny všech elektrospotřebičů, tedy bílé, černé a výpočetní techniky o 10 až 20 procent,\“ řekl předseda představenstva společnosti SEWA, která zajišťuje sběr a zhodnocení elektroodpadu, Štefan Dobák. Nová pračka totiž na podzim prý vyjde asi o sedminu více než teď, nový počítač podraží asi o pět procent.

Recyklační poplatky do kolektivního systému platí výrobci k recyklaci. Tento systém i sami kontrolují,
za chladničku dnes platí výrobci recyklační poplatek 16,60 eura.
Jak se bude platit nově:

l k recyklačnímu poplatku přibude poplatek do Recyklačního fondu,
za chladničku výrobce zaplatí dalších 64 eur, náklady výrobce se tak zvýší o 16 procent.

Kterých výrobků se to týká:
od září všech výrobků uvedených na český trh, jako je elektrotechnika či baterie. Od ledna i všech obalů – tedy i potravin či drogerie.
Zdroj: SEWA, Envidom, Slicpen
Od ledna příštího roku přijde další zdražení pro poplatek za obaly, avizují firmy. \“Nejvíce dotčeny budou ceny výrobků, u kterých tvoří náklad na obal významnou složku z konečné ceny,\“ řekl výkonný ředitel Slovenského sdružení pro obaly a životní prostředí SLICPEN Miroslav Jurkovič. Tedy zejména potraviny a drogerie. Týkat se to však bude všech obalů použitých k zabalení a přepravu výrobků, dodal.

Nejvíce zdraží tetrapakové obaly. Jejich výrobce zaplatí nově na poplatcích Recyklačnímu fondu 230 eur za tunu, kromě současných 6,64 eura na tunu, tvrdí sdružení. Podnikatelé počítají proto s desetinovým zdražením cen na pultech prodejen.

Nákupní elektroturistika
Nový poplatek nezvýší sklizeň, jen zatlačí na ceny a odradí lidi od koupě, tvrdí Valent ze sdružení Envidom. S tím souhlasí i Jurkovič: „Lidem se vyplatí spíše jít nakoupit tytéž výrobky někam, kde za ně nemusí platit slovenské recyklační poplatky.“

To, že nový poplatek prodeji elektroniky nepomůže, potvrdil i Dobák – už nyní se prodává o 30 až 40 procent méně elektrospotřebičů než loni. Zboží podraží, protože výrobci a dovozci nebudou schopni sami pokrýt nový poplatek, dodal.

Proto se chtějí firmy bránit novými cenovkami, na kterých bude kromě ceny také výše recyklačního poplatku. „Myslíme si, že lidé mají plné právo vědět, komu a za co v obchodě platí,“ řekl Dobák.

Jaké budou nové ceny, obchody ještě nevědí
Od září prý stoupnou ceny elektroniky a většiny trvanlivých potravin. Výrobci a dodavatelé však ještě nevědí, o kolik budou muset spotřebitelé zaplatit více.

Jaké budou nové ceny, obchody ještě nevědí
Od září prý stoupnou ceny elektroniky a většiny trvanlivých potravin. Výrobci a dodavatelé však ještě nevědí, o kolik budou muset spotřebitelé zaplatit více.

Novela zákona o odpadech zvýší podle dodavatelů a výrobců ceny. Řetězce ani internetové prodejny však ještě nevědí, jak moc se novela dotkne jejich zákazníků. „V současnosti platíme za každý výrobek recyklační poplatek a v případě, že dojde k jeho zvýšení, pravděpodobně to promítneme do konečné ceny pro spotřebitele,“ řekl marketingový ředitel Heinekenu Slovensko Dušan Viszt.

Podobně vnímají novelu i zástupci obchodních řetězců. „Nejvíce se novela dotkne baleného zboží denní a časté spotřeby. Celkové zdražení nákupu dnes neodhadujeme,“ řekl Gabriel Csollar z COOP Jednota.

„Novela zákona o odpadech bude mít na trh spotřební elektroniky jednoznačně negativní dopad,“ tvrdí Ladislav Csukás, ředitel Mall.sk. „Ekologie je důležitá, časování a způsob novelizace však už ani nemohly být horší vzhledem k propadům, které obchodníky od začátku roku postihují ,“ řekl.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek