- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyJak pečovat o bytového králíka?

Jak pečovat o bytového králíka?

Králíci se v posledních letech stěhují ze dvorů do našich bytů. Proč jsme si je oblíbili? Jsou nenáročné na prostor, neprotestují, máme-li málo času, a je z nich stejné potěšení jako z pejsků a koček. Děti je milují.

Jak o ně pečovat, aby prosperovaly? Zatímco v přírodě žijí v podzemních norách a na povrch vybíhají pouze v době krmení, v našich příbytcích je čeká odlišný denní režim.

Který je ten pravý?
Při nákupu králíka upřednostněte zkušeného chovatele před chovatelskou prodejnou. Získáte tak nejen přehled o jeho rodičích, ale také mládě, které nebylo vystaveno stresu či předčasnému odstavení od matky. Chov králíků je tak rozšířený, že o chovatele ve vašem okolí rozhodně není nouze.

Je jen na vás, pro jaké plemeno králíka se rozhodnete. Liší se velikostí, kresbou, tvarem těla i typem srsti. Pokud však chcete mít jistotu, že z chutného drobečka nevyroste proti vaší vůli šestikilogramový obr a potomci nebudou trpět defekty příbuzenské plemenitby, rozhodněte se pro registrované mládě některého z uznaných plemen. K čistokrevnému králíkovi patří rodokmen s hlavičkou Slovenského Svazu Chovatelů, dvojicí razítek a tetováním v obou ouškách.

Klec není vězení
Králík se cítí nejlépe ve svém ohraničeném příbytku, který je náhradou za jeho noru. Klec pro něj proto není vězením. Důležité je, aby byla dostatečně prostorná.

Musí se v ní dokázat při ležení natáhnout tak, aby mu nepřekážely jesle se senem, krmítko, napáječka a kout, který používá jako WC. Při zkoumání svého okolí se staví na zadní nohy, takže výška musí být přiměřená půdorysu. U nejmenších plemen si vystačíte o rozměrech 60 x 60 x 40 centimetrů, u středních je ideálem 70 x 80 x 50 cm.

Králík má citlivé oči a čich. Samci udělají vše pro to, aby svůj příbytek po každém čištění označkovali feromony, takže na parfémované podestýlky raději zapomeňte.

Žádné hračky, jen dvířka
Na rozdíl od drobných hlodavců králíci nepotřebují v kleci žádné hračky ani kratochvíle. Většinu času leží, odpočívají, věnují se hygieně a krmení. Pouze samice v říji mají potřebu prohrabovat se v podestýlce a prohánět se klecí, aby na sebe upozornili.

Pokud chcete, aby králík pod vaším dozorem vycházel z příbytku a zkoumal jeho okolí, klec by měla být vybavena dostupnými dvířky. Každé mládě se od své mámy naučilo vyprazdňovat na vyhrazeném místě, takže je důležité, aby vždy našlo samo cestu do klece.

Nekrmte je čokoládou
Po celý den musí mít neomezený přístup ke kvalitnímu senu, které je základem jeho výživy. Ujedá z něj po celý den a ak pocítí nedostatek, začne se krmit svou znečištěnou podestýlkou. Seno patří do drátěných jeslí a odmítnuté zbytky lze použít k podestýlání.

„Celodenní přístup k čerstvé vodě je podmínkou, obzvláště v horkém či v extrémně chladném počasí.„
Vysokou výživnou hodnotu má seno z jetele a vojtěšky, s velkou chutí králíci konzumují luční seno s bylinkami a kopřivou. Zelenému krmení se raději vyhněte. Zabráníte tak infekci cizopasníky a nemocemi. Současně předejdete trávicím problémům.

K senu patří příkrm ve formě jaderného krmiva, jehož dávka má klesat postupně s věkem. Nejvhodnější je oves, dobře přijímaný je ječmen a pro zpestření chuti lze sáhnout po krmných granulích, které se vyrábějí z obilných šrotů a zelených úsušků. Vyvarujte se kukuřice a pšenice, po kterých králík tloustne. Příkrm předkládáme dvakrát denně a dávka má být taková, kterou králík zkonzumuje během 15 minut.

Zda se rozhodnete pro hygienickou napáječku, nebo tradiční misku, je jen na vás.

Chcete-li napohled „fádní“ krmení čímsi zpestřit, nesahejte po čokoládě či po sušeném ovoci z dovozu. Očištěná mrkev, brambor, jablíčko, topinambur, suchý chléb, ovesné vločky či miska neslazeného čaje nebo mléka jsou dostatečnou odměnou.

Dbejte o jejich zdraví
Pro hygienu chovu je důležité pravidelné čištění klece, při kterém je třeba vyměnit podestýlku, vymývat misky, případně vydezinfikovat příbytek. V prostředí znečištěném močí a výkaly se rozmnožují pro králíka nebezpečné kokcidie a odpařující se čpavek dráždí jeho nos a oči.

Jelikož kvalitu kupovaného sena nelze odhadnout, dostatek vitamínů lze zajistit tekutými preparáty, které se dávkují do vody. Práškové vitamíny obsahují vysoký podíl vápníku, který je důležitý pro rostoucí mláďata a kojící matky. Patří do navlhčeného obilí nebo do strouhané zeleniny. I trávení lze pomoci. Bakteriemi, které zvyšují imunitu a pomáhají při rozkládání vlákniny. Na trhu je dostupný účinný probiotický přípravek.

Pozor na zlozvyky
Králík v běžných situacích ani neškrábe, ani nekouše. Jako bojko se schoulí v koutě a zavrčí. Buďte obezřetní při překládání sena a podestýlaní, abyste králíka neplašili. Jinak se z krotkého beránka může stát mrzutý útočník.

Parfémy, voňavky, voňavé saponáty, osvěžovače vzduchu a aromalampy ke králíkovi nepatří. Tyto vjemy mohou být pro ně tak nepříjemné, že začnou před vámi unikat, či dokonce se bránit chytání.

Příliš malá klec může být příčinou toho, proč se králík vykaluje do krmítka či misky na vodu. Chce mít prostě pořádek. Pokud na dobrou výchovu od mámy zapomněl a začal provádět potřebu mimo klece, na vině bude chovatel, který mu znemožnil při seznamování s novým prostředím přístup do klece.

Králík zkoumá okolí i jazykem a není neobvyklé, pokud okolní předměty okusuje. Může to být signál toho, že má nedostatek vitamínů či minerálů, nebo si jen brousí zuby.

Králíka nikdy nevytahujeme z klece za uši. Malá plemena chytáme pod bříškem, střední můžeme uchopit za volnou kůži na šíji. U velkých plemen patří druhá ruka pod hýždě.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek