- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyŽárovka či zářivka? Jak si správně vybrat

Žárovka či zářivka? Jak si správně vybrat

Obyčejná žárovka s wolframovým vláknem přemění na světlo pouze osm procent energie. Jak vybírat úspornější náhrady?

Obyčejná žárovka s wolframovým vláknem přemění na světlo pouze osm procent energie. Zbytek mine na výrobu luxusně drahého tepla, které v létě nepotřebujeme a v zimě dokážeme nakoupit podstatně levněji. Jak vybírat úspornější náhrady?

Vše závisí na tom, jaké jsou vaše nároky na kvalitu osvětlení a jeho intenzitu. Pokud však chcete dosáhnout životnosti, kterou na obalech udává výrobce, možná budete muset vyměnit stará svítidla za nová a provést pár změn ve svém příbytku.

Co je co na pultu prodejen
1.Žárovka s wolframovým vláknem
Jedná se o starý, nákladný, avšak kvalitní zdroj osvětlení pro všechny účely. Protékající proud zahřeje spirálu na 2500 stupňů Celsia a do okolí se kromě štědré nadílky tepla začne šířit i světlo. Trvá přibližně 1000 hodin, než téměř metr dlouhé vlákno v ochranné atmosféře prohoří. Během provozu se mikroskopické částečky odpařeného kovu usazují na vnitřní straně baňky a svítivost klesá. Používáme je od svého narození, jsou nám důvěrně známé a ničím nás nepřekvapí.

Výhody: jednoduchost, nízké výrobní náklady, možnost likvidace v komunálním odpadu.
Nevýhody: pouze 1000-hodinová životnost, nízká osmiprocentní účinnost.

2.Halogenová žárovka
Tato žárovka je přestupní stanicí od klasického osvětlení. Malá žárovka s wolframovým vláknem s halogenovou ochrannou atmosférou je zapouzdřena do skleněné baňky s izolačním plynem. Cílem je vytvořit tepelnou izolaci, která sníží únik tepla. Vlákno zůstává zahřáté na pracovní teplotu s přibližně 30procentní úsporou energie a dosahuje stejné svítivosti, jako obyčejná žárovka. Světlo je kvalitní a halogenový plyn zabraňuje znečišťování skleněné baňky odpařeným kovem. Trvá 2000 hodin, než vlákno prohoří.

Výhody: jednoduchost, nízké výrobní náklady, možnost likvidace v komunálním odpadu.
Nevýhody: pouze 2000 hodinová životnost, nízká 12procentní účinnost.

3.Kompaktní zářivka
Kvalitativním kompromisem úspory je kompaktní zářivka. Vytváří ve skleněné trubici s ionizovaným plynem výboje ultrafialového záření. Neviditelná bouře rozzáří práškový luminofor na vnitřním povrchu trubice a výsledkem je viditelné světlo šířící se do okolí. Jelikož sestává pouze ze tří či čtyř barevných odstínů, světelné spektrum je nespojité a méně kvalitní než to, které pochází ze žárovky. Jeho nevýhodou je také vysokofrekvenční blikání. Každá kompaktní zářivka obsahuje kromě výbojky také řídící elektroniku a vyžaduje po ukončení životnosti recyklaci.

Výhody: 22procentní účinnost, 8000hodinová životnost, výrazná úspora energie.
Nevýhody: nižší kvalita světla, vyšší výrobní náklady, závislost na řídící elektroniky, citlivost na přehřátí, nutnost recyklace, omezená možnost stmívání.

4.LED žárovka
LED žárovka je světelným zdrojem budoucnosti. Využívá polovodičové materiály k tomu, aby s dlouhou životností a vysokou účinností přeměňovala elektrickou energii na světlo s omezenou šířkou barevného spektra. Její výroba je nákladná nejen pro polovodičové materiály a jejich zpracování, ale také výkonný chladič z lehkých kovů. Účinnost může dosahovat až neuvěřitelných 75 procent a životnost přesáhnout hranici 25 tisíc hodin.

Výhody: 75% účinnost, 25000-hodinová životnost, výrazná úspora energie.
Nevýhody: vysoké výrobní náklady, dlouhodobá návratnost, náročnost na surovinové zdroje a výrobní technologii, úzké spektrum barev, citlivost na přehřátí.

Kterou kde použít
Žádný ze světelných zdrojů na pultech prodejen není tak dokonalý, aby byl při výběru jasnou volbou. Vždy jde o kompromis mezi cenou, spotřebou a kvalitou světla. Výběr bychom proto měli přizpůsobit svým očekáváním a nárokům. Odrazit se je třeba od vyhodnocení našich aktivit a používaných svítidel.

Neexistuje žádný důvod kupovat obyčejné žárovky jako zdroj světla, pokud je nahradila úspornější halogenová technologie. Halogenové žárovky fungují bez omezení ve všech starých svítidlech, nepřekáží jim četné zapínání v krátkých intervalech používání a jejich světlo je kvalitou k nerozeznání od toho, na které jsme zvyklí. Nejsou citlivé na přehřátí, okolní vlhkost ani na nízké teploty.

Halogenová žárovka proto patří do lampy na psacím stole, nad kuchyňskou linku, pracovní stůl v dílně a všude tam, kde intenzita a kvalita světla rozhoduje. Rozumné je její použití v koupelně, na WC, v nepoužívaných sklepech či ve venkovním osvětlení v exteriéru kolem rodinného domu.

Když svítíte dlouhou dobu
Kompaktní zářivka patří všude tam, kde svítidla zapínáme na dlouhou dobu, abychom dosáhli v místnosti ideální úrovně osvětlení. Stropní svítidla v kuchyni, obývacím pokoji a pracovně jsou nejčastějšími místy, kde jejím použitím lze dosáhnout výrazné úspory. Zapomenout však není třeba ani na doplňkové osvětlení a různé lampičky, které plní roli náladového či orientačního osvětlení. Svítidla však musí být navržena pro osazení kompaktní zářivkou.

Ceny nových LED žárovek jsou zatím příliš vysoké na to, abychom mohli spoléhat na návratnost investic. A tak je vhodné zaměřit se na levnější LED svítidla, která s extrémně nízkou spotřebou dokáží ušetřit elektřinu tam, kde vyžadujeme navigační osvětlení. Osvětlení chodby, schodiště, kotelny či přístupových chodníků k domu jsou typickým příkladem toho, kde LED technologie může ušetřit peníze s rychlou návratností. Hovoříme však o cenově dostupných low-tech řešeních.

Co dělat, aby neselhaly předčasně
Kompaktní zářivky obsahují elektroniku, která je citlivá na přehřátí. Pokud je při provozu vystavena vyšší teplotě než 40 stupňů Celsia, i garantovaná osmiletá životnost se může scvrknout na čtvrtinu. Staré lampy s uzavřenými stínítky patří do bazaru. Nahradit je třeba otevřenými, které umožňují intenzivní proudění zahřátého vzduchu.

Úsporné zářivky ve svítidle nikdy nemíchejte s obyčejnými nebo halogenovými žárovkami a to ani ve stropních svítidlech se dvěma okruhy. Jsou-li umístěny vedle sebe, ani konstrukce bez stínítek nezabrání tomu, aby se v sousedství přehřívaly.

Levné svítidlo z tržnice s pochybnými objímkami může být příčinou, proč se vám v jednom svítidle vypálí žárovky vždy o poznání dříve než v jiném. Nehledejte chybu tam, kde není a zbavte se vadné haraburdí. Učte se na chybách jiných, kteří již mají tuto zkušenost za sebou.

Otevřené svítidlo je podmínkou pro používání LED žárovek, jejichž kovový chladič vyžaduje dostatek prostoru pro předávání tepla do okolí. Přehřátí může poškodit nejen stínítko, ale i samotnou žárovku.

Zbavte se zlodějů světla
Uspořit lze i změnami v interiéru. Záleží na malovce, stínítkách i žaluzií.

Sněhobílá malovka
Čím více světla se odrazí od povrchů v interiéru, tím bude v místnosti světlejší. Sněhobílá malovka stěn, světlý nábytek a hladké plochy v interiéru jsou zárukou toho, že bude místnost překypovat dostatkem světla i při slabém světelném výkonu svítidel. Pokud jste příznivci bílé a stojíte před malbou, všímejte si při koupi barvy indexu její bělosti. Není bílá jako bílá.

Pokud jste fanoušky pastelových barev, neměli byste do svítidel používat zářivky se studenými odstíny světla, protože kritické vlnové délky budou bez užitku povrchy pohlceny. Čím více se barevný tón světla přiblíží povrchům, tím více světla se od nich odrazí.

Stínítko
Každé stínidlo je zlodějem světla a to platí nejen o skle a plastech, ale také o textiliích. Používejte svítidla, která využijí stěny místnosti jako odrazovou plochu pro dosažení měkkého, rozptýleného efektu. Naleštěné kovové reflektory by neměly chybět nad pracovišti, aby zajistily soustředěný tok světla tam, kde jej nejvíce potřebujeme.

Metalické žaluzie
Metalické žaluzie na oknech vrátí v zimních měsících podstatnou část světla zpět do místnosti. Na to byste měli myslet už v momentě, kdy si objednáváte příslušenství k oknům před jejich montáží.

Řada lokálních zdrojů světla
Ve větších místnostech je vhodné vyměnit jediný světelný zdroj za více lokálních. Se stejným světelným výkonem bude snazší pokrýt dostatečným světlem celou plochu místnosti.

Věděli jste?
Několik faktů o osvětlení
Co je třeba vědět o zdrojích světla – tři nejčastější dotazy a odpovědi na ně.

Proč EU zakazuje obyčejné žárovky?
Vyrábět žárovky s osmiprocentní účinností je stejný nesmysl, jak dodávat na trh toaletní papír o šířce 113 centimetrů. Jediný rozdíl je v tom, že spotřeba elektřiny probíhá skrytě.

Je nehmotná a proto si nedokážeme představit, kolik zaplatíme za hodinu svícení, týdenní sledování televizního přijímače či roční provoz chladničky. Elektrické hodiny v rozvaděči ukrytém za plechovými dveřmi na chodbě na rozdíl od taxametru nezobrazují spotřebu v eurech, ale v kilowatthodinách. Jelikož energetickému podniku platíme předepsané zálohy a vyúčtování držíme v rukou pouze jednou ročně, nesnažíme se do systému paušálů a tarifů proniknout hlouběji.

Zabije nás rtuť z kompaktních zářivek?
Každá kompaktní zářivka obsahuje přibližně čtyři miligramy rtuti, která musí být po ukončení její životnosti recyklována. Výroba energie pro její provoz během pěti let životnosti zamoří naše životní prostředí dalšími 2,4 miligramy těžkých kovů. Co se skrývá za touto hrozbou? Ve většině světa odlehčení ekosystému. I když klasická žárovka žádnou rtuť neobsahuje, při stejně dlouhém provozu vypustí tepelné elektrárny v emisích až 10 miligramů rtuti. Vyměníme-li zdroje energie za ekologické, kompaktní zářivky se stanou přítěží.

V čem se liší úsporné zářivky
Chvíli trvá, než se kompaktní zářivka rozsvítí plnou intenzitou světla. Zatímco expresní modely již po 30 vteřinách dosáhnou plného světelného výkonu, jiným to může trvat více než 10 minut. Cílem je zajistit delší životnost elektroniky a výbojky samotné.

Barva světla se různí a výrobci její odstín udávají na obalech. Zatímco teplé světlo se podobá nejvíce tomu přirozenému, ve studeném převažují namodralé odstíny. Volba závisí na vašem vkusu a barvě interiéru. Na světelnost vliv nemá.

Každá zářivka ztrácí používáním na síle světla, avšak jak rychle se to děje, výrobce na obalu neprozradí. Pokud máte pocit, že v místnosti je o poznání méně světla než kdysi, přestěhujte opotřebovanou úspornou zářivku na místo, kde bude její slabší výkon dostačující.

Rozhodujícím faktorem výběru je také tvar a délka výbojky. Nejkompaktnější modely mají trubici stočenou do spirály, modely ze starých linek kombinují několik trubic ve tvaru U.

zeny
Předchozí článekJak na výsadbu živého plotu
Další článekNení voda jako voda

Mohlo by Vás zajímat

PR článek