- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceRusko zastavuje dodávky elektrické energie do Finska

Rusko zastavuje dodávky elektrické energie do Finska

Ruská energetická společnost Inter RAO přestane od soboty dodávat elektrickou energii do Finska. Uvedl to v pátek finský provozovatel elektrické přenosové soustavy Fingrid. Nedostatek elektřiny bude kompenzován dovozem většího množství elektřiny ze Švédska. Informovaly agentury AFP a Reuters.

„Jsme nuceni pozastavit dovoz elektřiny od 14. května,“ uvedla firma RAO Nordic, která je dceřinou společností ruského státního energetického holdingu Inter RAO. Jako důvod uvedla neschopnost platit za elektřinu dodanou z Ruska. Dodávky elektrické energie budou přerušeny o půlnoci z pátku na sobotu.

Fingrid tvrdí, že ve Finsku nehrozí výpadky elektrické energie, protože „nedávno dovážená elektřina z Ruska pokrývala přibližně deset procent celkové spotřeby Finska“. Nedostatek bude podle finského provozovatele přenosové soustavy kompenzován z jiných zdrojů.

„Nedostatek dovozu elektřiny z Ruska bude kompenzován dovozem většího množství elektřiny ze Švédska a výrobou většího množství elektřiny ve Finsku,“ uvedl viceprezident pro provoz energetických systémů společnosti Fingrid Reima Päivinen.

Zpráva o přerušení dodávek elektrické energie přišla den poté, co finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová ve společném prohlášení oznámili, že podporují vstup své země do NATO. Ve stejný den finský deník Iltalehti přinesl informaci, že Rusko může od pátku zastavit dodávky zemního plynu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to označil za „novinový hoax“.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek