Z nejvyšších pater Londýnského city se vrátily zpátky do rodné Prahy s cílem od nuly vybudovat vlastní projekt. Manželé Hlavsovi se vzdali svých pracovních pozic, v jejichž rámci měli na starosti transakce v miliardách liber, a po narození první dcery se rozhodli své zkušenosti využít v budování vlastního digitálního start-upu, pomocí kterého chtějí učit lidi investovat.
Tak vznikla v roce 2017 investiční platforma Fondee, a po vývoji se oficiálně dostala na trh v lednu 2020. Dnes má služba v sousedních Čechách téměř 9000 spokojených klientů, čímž startup značně předčil svá očekávání a stanovené cíle na uplynulý rok. Teprve nedávno vstoupili i na Slovensko, přičemž už v první týden svého působení získali téměř 100 prvních klientů. Jejich cíle z hlediska expanze však zdaleka nekončí Slovenskem.
Co je Fondee a jak funguje?
Fondee funguje jako online služba pro snadné investování do akcií a dluhopisů. „Naší hlavní misí je přitom změnit způsob, jakým lidé uvažují o zhodnocování peněz – i náš nedávný průzkum nám potvrdil, že v otázce investic mají co dohánět,“ vysvětluje Jan Hlavsa, CEO a spoluzakladatel Fondee.
Většina Slováků a Čechů investicím nerozumí a úspory posílá buď na konzervativní spořící účty, nebo naopak do poměrně riskantních produktů na trhu. „Velmi často platí poplatky tam, kde to absolutně netřeba, a to jen proto, že jim chybí základní znalosti,“ doplňuje.
Díky Fondee tak chtějí lidem nabídnout o něco jiný způsob, jak zhodnotit své úspory, aniž by potřebovali mít po ruce investičního poradce nebo banku. Jednou z hlavních výhod služby je, že vše probíhá online. Od registrace, přes vyplnění investičního dotazníku, výběru jednoho ze sedmi portfolií, až po samotný podpis smlouvy. Celý proces netrvá ani pouhých 10 minut. Když potom klient po zainvestování pošle další peníze, Fondee je vloží do stejného portfolia. Ty se jednou měsíčně rebalancují tak, aby se vrátily do původního modelu.
Základní pilíře, na kterých vzniklo Fondee byly od samého začátku jasné, a nezměnily se dodnes. Cílem služby je být co nejvíce transparentní, jednoduchá a v neposlední řadě dostupná, aby tak mohl investovat skutečně každý, a investování se tak stalo „novým normálem“. Ve srovnání s konkurencí či bankami si Fondee zachovává nejnižší poplatky, což v praxi znamená, že klienti ročně zaplatí 0,9 procenta z objemu peněz, které se účtuje na měsíční bázi. Vstupní ani výstupní poplatky si Fondee neúčtuje. Minimální vklad je 40 eur, a tak se díky poměrně nízkému vkladu investování stává dostupné opravdu pro každého.
Od správy stovek milionů dolarů k vlastnímu startupu
Eva Hlavsová, držitelka dvou magisterských titulů z ekonomie na Univerzitě Karlově a University of Cambridge, původně pracovala jako analytička na ministerstvu financí, později se však přesunula do Londýna, kde šestiletou kariéru v bankovním domě Morgan Stanley zakončila na pozici viceprezidentky.
Za Evou nezaostával ani Jan, který se po studiu prestižní London School of Economics podílel na správě a investicích 500 milionů dolarů v private equity fondu Greenstone Resources. V mezinárodní korporaci Rio Tinto pak čtyři roky spolupracoval na globálních miliardových transakcích. Po letech v Londýně se ale manželé rozhodli pro změnu.
„Mít vlastní business byl vždy náš společný cíl. Tím, že v době, kdy jsme začali nad Fondee uvažovat, ještě podobná služba na československém trhu nebyla k dispozici, byly podmínky a prostor pro vybudování této investiční platformy ideální”, vysvětlují manželé.
Oficiální vznik Fondee se datuje již k roku 2017, kdy společnost získala licenci od České národní banky. Během dalšího roku se pak manželská dvojice pustila do tvorby strategie, marketingu a programování Fondee. Několik měsíců před launchem služby spustily první pilotní verzi pro rodinu a přátele. Od prvotního nápadu až k plně funkčnímu produktu se Fondee dostalo přibližně po dvou letech.
V bílé době se mohou noví i stávající klienti těšit například na novou aplikaci a spoustu dalších novinek. V neposlední řadě Fondee letos čeká hned několik dalších výzev, počínaje další expanzí do zahraničí.
Fondee plánuje rozšiřovat způsoby edukace společnosti tak, aby se obešla bez pomoci zkostnatělých institucí a zbytečných poplatků. Cílem této solidní platformy i nadále zůstává pomoc klientům při zhodnocování jejich financí, aby jejich úspory tak jen neztrácely na hodnotě, a to například i vlivem stále rostoucí inflace.