Změnou prezidenta se otáčí kormidlo mezinárodní politiky. Amerika bude mít pozitivní vliv na rozvoj globalizace a mezinárodního obchodu pod vedením Joa Bidena.
Amerika pro všechny
S nástupem J. Bidena na post prezidenta Spojených států se mění mezinárodní politika USA a otáčí kormidlo o 180 °. Donald Trump byl zastáncem protekcionismu, zavádění cel a tarifů na zahraniční partnery od Číny až po evropské automobilky. Dokonce měl v plánu vystoupit ze Světové obchodní organizace (WTO). Právě nástupem J. Bidena do úřadu se vše mění. Zničeny mezinárodní partnerství opět získávají „zelenou“ a USA se vrací k jednacímu stolu. Otevírá se prostor na rušení cíl a tarifů, na jednání o Transpacifickej a Transatlantické obchodní dohodě. Tato jednání mohou být výhodné pro mezinárodní obchod a růst regionu.
Čína bude silnější
V příštích letech bude Čína nepochybně upevňovat svou pozici v globalizovaném světě. V roce 2000 bylo čínské HDP přibližně 5% celosvětového HDP. O 20 let později představuje již 15% světového HDP. Za stejný čas klesla eurozóna z 23% na 17% a dá se předpokládat, že v příštích 5 letech už bude hrát Čína v celosvětovém měřítku významnější roli než eurozóna. USA jako světový lídr poklesly z úrovně 27% na 24% světového HDP. Indie se dnes nachází tam, kde v roce 2000 byla Čína. Její čas tedy teprve přijde …
Krocani a černé pátky
Nový týden začne v klidném duchu. V pondělí uvidíme evropské výsledky PMI nákupních manažerů, které poodhalí náladu ve výrobě a službách. Očekává se výsledek HDP z USA, avšak jde o druhý odhad s menším vlivem na trh. V závěru týdne bude v USA Den díkůvzdání, který se již tradičně spojuje s přípravou krocana. Burzy v USA zavřou dříve. Na druhé straně odstartuje šílenství s názvem „Černý pátek“, které se již tradičně spojuje s masovými nákupy a obrovskými slevami. Tento „svátek konzumu“ přinese obrovské tržby prodejcem.