- Komerční sdělení -finance
DomůZahradaTrávník je třeba na zimu připravit

Trávník je třeba na zimu připravit

I když to na vašem trávníku zatím možná není vidět, podzim klepe na dveře. Travnatý koberec, který po celé léto bujně rostl a vyžadoval pozornost vaší sekačky se musí připravit na zazimování. Potřebuje zesílit a zhoustnout, aby byl na jaře stejně svěží, jako letos. Budete-li se držet našich rad, jarní probouzení bude hračkou.

S příchodem podzimu travnaté porosty mění svoji strategii přežití. Namísto toho, aby investovaly energii do intenzivního růstu stébel, snaží se rozšiřovat trsy a koncentrovat energii v podzemních částech. Právě ty přečkají pod sněhem období vegetačního klidu, aby na jaře opět přemístily všechny aktivity nad zemský povrch. K tomu, aby uspěli potřebují naši pomoc.

Zlikvidujte plevel
Pokud jste během sezóny neměli dostatek času na to, abyste bojovali s plevelem, který se v trávníku objevil, máte poslední příležitost zasáhnout předtím, než se víceleté rostliny zazimují. Období kvetení a rozmnožování je za námi. Na malých plochách si poradíte s ručním nářadím, kterým se dostanete až ke kořenovému systému plevelů. Existuje několik zajímavých řešení, všechna mají jedno společné – jsou účinnější než nůž.

Pokud je plocha velká, bez selektivního herbicidu se neobejdete. Postřik zajistí, aby se aktivní látky vstřebaly přes zelenou plochu do kořenového systému, kde začnou svou destrukční činnost. Při výběru si všímejte všech údajů na etiketě. Pomůžou vám vybrat ten nejvhodnější prostředek.

Provzdušněte ho
Bez ohledu na to, zda jste při sečení sbírali zelenou hmotu do koše, nebo jste ji mulčovanou vraceli zpět do porostu, pod úhledným zeleným kobercem se vytvořila nepropustná vrstva z odumřelé listové hmoty. Zpomaluje pronikání vody do půdy, je bariérou při proudění vzduchu ke kořenovému systému a blokuje vstřebávání živin z hnojiva tam, kde je třeba ho nejvíce. Porost se začíná rozdělovat na trsy a jeho celistvost se začíná narušovat. Trávníku pomůžete nejlépe tím, že jej neaktivní hmoty zbavíte a zajistíte provzdušnění kořenového systému.

Existují dva způsoby, jak na to. U malých ploch vám pomohou speciální provzdušňovací hrábě. Narozdíl od těch pro údržbu jsou vybaveny noži, které jemně prořezávají nejsvrchnější vrstvy půdy a současně uvolňují plstnatou podsadu. Takto sklizený materiál je třeba důkladně vyhrabat a uložit do kompostu. Staráte-li se o trávník s větší rozlohou, spolehlivým pomocníkem je vertikutátor. Buben osazený noži rotuje tak, aby zasáhl jen několik milimetrů pod povrch půdy. Jeho výhodou je nejen rychlost, ale to, že materiál dokáže nasbírat do koše. Nejednou is listím, které opadává ze stromů. Důkladné vyhrabání je nezbytností.

Vertikutaci trávníku byste si neměli nechávat na poslední chvíli. Porost potřebuje několik týdnů k tomu, aby se z tohoto zásahu zotavil. Tráva začne prudce odnožovat a zaplní prostor, který se uvolnil.

Je vertikutace nutností?
Mrtvá travnatá plst je hrozbou, jejíž rozsah závisí na tom, jaká bude zima. Pokud nastanou příznivé podmínky, poskytne útočiště pro houby a plísně. Právě ty způsobují, že po zimě nacházíme v trávníku lysiny, které k životu probudit nelze. Pokud jste se s tímto problémem setkali v minulosti, riziko je ještě vyšší. Pokud těmto nepřátelům neposkytnete vhodné životní prostředí, vyhnou se vám.

Zbavte ho defektů
Vyšlapaná místa bez porostu, nerovnosti způsobené poklesem či odplavením půdy a poškození, které má na svědomí váš pes či automobil. Všechny byste měli odstranit ještě předtím, než se porost uloží k zimnímu spánku. Chybějící půdu doplňte vhodným substrátem, holá místa prokypřete a dosejte.

Ano, i podzimní období je vhodné pro výsev. Teploty poklesly a biologické hodiny říkají, že nastal vhodný čas pro rozmnožování. Pokud jste zatoužili po rozšíření travnatého koberce na další plochy, nemusíte čekat až do jara. Získáte náskok, ušetřený čas budete moci na jaře investovat do jiných projektů.

Dodejte jim živiny
I když jste trávníku dodávali živiny po celý rok, před příchodem zimy se jeho potřeby mění. Hnojiva s vysokým obsahem dusíku si odložte stranou a porozhlédněte se po takových, v jejichž složení dominuje draslík a fosfor. Abyste dodali živiny do zásoby, nejlepší bude, pokud zvolíte hnojiva s postupným uvolňováním. Tak zůstanou v půdě dostupné pro zimující trávu po celé klidové období.

Hnojení proveďte až po důkladném vyhrabání podestýlky. Nechcete přece plýtvat svými penězi na cosi, co poputuje do kompostu.

K zazimování patří také výrazný útlum sečení. Travnaté trsy tak mohou věnovat více energie zesilování než tvorbě zelené hmoty.

Na nářadí nezapomínejte
Sekačka, která spolehlivě sloužila po celý rok, si zaslouží stejnou péči jako trávník. Jen tak ji na jaře najdete v garáži či sklepě připraveném na další sezónu. Pokud si na údržbu netroufáte sami, využít můžete hluché období v servisech, které se na ni podívají.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek