Domů Bydlení Jak ošetřit starou plechovou střechu

Jak ošetřit starou plechovou střechu

0

Najdete je na rodinných domech, garážích či přístřešcích. Zatímco střechy z hliníkového plechu mnoho pozornosti nevyžadují, ty z pozinkované oceli se bez vaší péče neobejdou. Čím a jak je nabarvit, aby vaše snaha nevyšla nazmar? Poradíme vám.

Odlupující se barva, rezavé mapy a hnědavé naplaveniny pod místy, kde povětrnostní podmínky narušily ochranné vrstvy plechu. Všechny vám sdělují, že je nejvyšší čas zakročit. Pokud se o svou střechu postaráte včas, možná vás přežije. Stará plechová krytina s dobrou údržbou vydrží víc, než ta dnešní. S milimetrovou tloušťkou určitě.

Příprava podkladu je nejdůležitější
Čím pevněji přilne nový nátěr k podkladu, tím bude trvanlivější. I ta nejlepší barva se oloupe, pokud se od plechu začnou oddělovat staré barevné nátěry nebo rez. Proto je třeba přípravě podkladu věnovat maximum pozornosti. I když jde o časově náročnou práci, nepodceňujte ji.

V první fázi je nutno z povrchu odstranit všechny nesoudržné části. Na falcovaném plechu vám práci urychlí vibrační bruska s vhodným brusným papírem, nebo rotační kartáč osazený do úhlové brusky. Abyste zdravý plech opotřebovali co nejméně, vyberte si kartáč s mosaznými štětinami. Pokud je povrch plechu vlnitý, trapézový nebo příliš členitý, nejjednodušší je využít sílu svých rukou a kartáč.

Zatímco odstraňování rzi není problematické, olupující se nátěry mohou být oříškem. Léty jejich vysoké teploty a slunce vytvrdily natolik, že nikdy nemáte jistotu, zda jste vybrousili všechna problematická místa. Zbruste vše, co od plechu odstává. Pevně ​​fixované nátěry problém nezpůsobí. Pokud si však místy nevíte rady, sáhněte po chemickém odstraňovači starých nátěrů. Je dostatečně hustý na to, aby po šikmé střeše nestékal.

Opravte chyby, které jste odhalili
Při precizním broušení a kartáčování vaší pozornosti neuniknou chybičky, které mohou časem přerůst do vážnějších problémů. Prorezlé hřebíky můžete nahradit novými s pozinkovaným povrchem a ochranným kloboukem s gumovým těsněním. Klempířské detaily lze opravit, přizpůsobit současnému stavu nebo vyměnit za nové. Každé místo, kterým proniká voda se vám ohlásí později. K opravě nejmenších defektů na styčných plochách můžete použít bitumenový tmel. Později se vám už na střechu nebude chtít vracet.

Rezi je třeba stabilizovat
I když některé barvy si dokážou s rzí na podkladu poradit, u mnohých se sklízíte o kus životnosti. Abyste rez stabilizovali a ochránili plech před další korozí, vyplatí se investovat čas do nátěru odrezovačem. Nestojí mnoho a kyselina fosforečná v něm obsažená se postará o to, aby se agresivní rez přeměnila na stabilní podklad. Na vybroušeném podkladu s tenkou povrchovou vrstvou to nebude problém. Hnědavé skvrny se probarví modře až černě a plech bude chráněn před jejím postupem.

Umyjte ji
Přilnavost barvy na podklad mohou ovlivnit také mastnoty, o které na krytině není nouze. Některé vznikají kolem komínů na pevná paliva, jiné jste mohli vytvořit nástroji při čištění střechy. Saponát vám zajistí, že se jich nadobro zbavíte. Máte-li možnost přivést hadicí vodu na střechu, po umytí si ji opláchnete sami. Pokud by to byl problém, mytí můžete věnovat čas před deštěm.

Na nový pozink podkladovou barvu
Pokud jste byli nuceni měnit některé části oplechování a detaily za nové, s největší pravděpodobností jste sáhli před malováním po levnějším pozinkovaném plechu bez speciálních povrchových úprav. Zatímco levnější barvy chytí na zaoxidovaný pozinkovaný povrch bez problému, z nového se oloupou. Proto se přípravě základním nátěrem nevyhnete. Namísto toho, abyste museli kupovat drahou barvu na lehké kovy pro celou střechu, stačí pokud si koupíte pouze jednu plechovku na prvky, které jste měnili. Základní podkladová barva bude vyhovující.

Pokud budete na nákupu, nenechte se nalákat na nejlevnější štětce s nevhodným vlasem. Při ceně barev bude tato položka zanedbatelná. Poraďte se s prodejcem a volte kvalitu. Vlas musí být dostatečně pevný, abyste barvu nanesli i na problematických místech, avšak současně natolik jemný, aby se povrch barvy zcelil a vyrovnal. Docílíte tak rovnoměrné tloušťky nátěru bez rýh.

Barvy 2v1 ušetří čas
I když při natírání kovů je běžnou rutinou nanášet na spodní, základní nátěr vrchní barvu, při malování střech je efektivnější používat barvy typu dvě v jedné. Takové nátěrové hmoty jsou namíchány tak, aby se nejen dokonale spojily s podkladem, ale aby i odolávaly ultrafialovému záření. Většina z nich je postavena na trvanlivé alkydové pryskyřici.

Když budete barvu vybírat, myslete na to, rozpouštědla v ní obsažená mohou uvolnit původní nátěry na plechu. Pokud víte, jaké barvy jste použili v minulosti, není problém najít barvu, která původní nátěr nerozruší. Pokud však nevíte na čem jste, opatrnost je na místě. Hledejte nátěrové hmoty, které používají rozpouštědlo na benzinové bázi. Pokud se v nátěrech vůbec nevyznáte, nechte si poradit. Pokud na střechu kdosi před vámi použil barvu na asfaltové bázi s hliníkovým práškem, navrch může jít už jen tentýž materiál. Klasické barvy na kov budou bezradné.

Pozor si dejte i při výpočtu spotřeby. Abyste dosáhli požadované tloušťky nátěru, ve většině případů budete muset na plech nanést štětcem dvě souvislé vrstvy. To znamená dvojnásobek ve srovnání s tím, co výrobce uvádí při pokrytí v metrech čtverečních na kilogram. Druhou vrstvu nanášejte vždy podle pokynů výrobce. Některé barvy vyžadují techniku ​​mokré do mokrého, jiné lze přetírat pouze na vytvrzený povrch.

Při natírání si počkejte na chladnější počasí pod mrakem. Příliš rychlé odpařování rozpouštědel barvě na rozpáleném plechu barvě nesvědčí a obsah plechovky budete muset stále ředit. Horký plech znamená nepohodu i pro vás. Vystříhnout vhodný čas koncem léta či začátkem podzimu není problém. Právě teď přichází ta správná sezóna.

Myslete na bezpečnost
I nízká střecha s nízkým úhlem sklonu může být nebezpečná. Proto se nepouštějte do práce sami. Můžete uklouznout, selhat může žebřík pod vámi nebo vás překvapí cosi nečekaného. Pomocník, který vás bude mít na dohled je lepší pojistkou než mobil.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version