Domů Zahrada Drobné „motýlky“ na zelí i na okrasných rostlinách

Drobné „motýlky“ na zelí i na okrasných rostlinách

0

Pěstitelé košťálovin mohou v tomto období často pozorovat, že při vstupu do porostu vyruší mnoho drobných motýlků. Nejsou to pravé motýly, ale molice.

Molice skleníková škodí zejména na okurce, salátu, rajčatu, paprice, fazolích, jahodách a okrasných rostlinách; molice vlaštovičníková pouze na zelné zelenině.

Dospělý hmyz je 1 až 1,5 milimetru dlouhý, nažloutlý a pokryt bílým moučnatým povlakem. Larva je dlouhá kolem 3 milimetrů, žlutavě zelená. Larvy i dospělý hmyz vysátují z listů rostlinné šťávy. Na napadených listech se objevují nejprve nažloutlé skvrnky, později tmavě hnědé, jejichž počet se rychle zvyšuje, listy později odumírají a opadávají. Molice vlaštovičníková přezimuje na zelné zelenině, jahodách nebo divoce rostoucím mlíči.

Ochrana je poměrně složitá, protože škůdce má mnoho rychle se vyvíjejících stadií a více generací do roka, čímž se urychluje vznik odolnosti nových populací na tytéž účinné látky. Proto je nutné střídat přípravky i během jedné vegetace.

Chemické ošetření se provádí až při zjištění výskytu škůdce. Pro jeho monitorování se ve sklenících doporučuje vyvěsit žluté lepové destičky.

Proti molici vlaštovičníkové na zelné zelenině není momentálně povolen žádný přípravek.

Dále je uvedena ochrana v rychlírnách, kde je škodlivost molic na mnoha druzích zeleniny velmi citelná.

Do papriky jsou proti molicím povoleny přípravky Actara 25 WG (postřik nebo zálivka), Applaud 25 WP a Calypso 480 SC, v rajčatech Actara 25 WG (postřik nebo zálivka), Applaud 25 WP (maximálně 2krát za sezónu), Caly , Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 SP, Rimon 10 EC a Talstar 10 EC a v okurkách Actara 25 WG (postřik nebo zálivka), Applaud 25 WP (maximálně jednou za sezónu), Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 SC a Sanmite 20 WP (maximálně 2krát za sezónu).

Na okrasných rostlinách jsou proti molicím povoleny 3 přípravky – Applaud 25 WP, Karate Zeon 5 SC a Talstar 10 EC. Přípravky Applaud 25 WP a Rimon 10 EC ničí jen mladší vývojová stadia škůdců. Postřik se doporučuje zopakovat minimálně 2–3krát v intervalu 3–7 dní.

Proti imagům škůdce lze použít nižší koncentraci, proti larvám je zapotřebí vyšší koncentrace.

Ve skleníkových podmínkách lze používat i biologickou ochranu pomocí přípravku En-Strip, který obsahuje parazitickou osičku Encarsia formosa (moličák skleníkový), přípravku Ercal, který obsahuje parazitickou osičku Eretmocerus eremicus, a přípravku Mirical, který obsahuje dravou bzdechu Macrolophus caliginosus. Při jejich nasazení lze použít přípravek Applaud 25 WP.

Přirozenými nepřáteli molic jsou ještě různé druhy berušek. S jejich praktickým použitím je poměrně málo zkušeností, při nižších výskytech by při umělém nasazení asi jedna beruška na rostlinu nebo 20 až 30 berušek na skleník mohly škody omezit.


Podívejte se na nejlepší zahradní hadice a ulehčete si práci.


BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version